Honeybush je neobvyklý keř, příbuzný rooibosu, který rovněž pro svůj růst potřebuje specifické podmínky, dostupné pouze na jediném místě na světě v Západním Kapsku v Jihoafrické republice. Honeybush se získává z rostliny Cyclopia intermedia. Na rozdíl od rooibosu se honeybush zatím nepodařilo úspěšně přesadit a sklízet na plantážích, a tak velká část produkce dodnes pochází z divoce rostoucích keřů. V obou případech se zpracovává celá rostlina, všechny její části. Lze je používat fermentované i nefermentované. Z nefermentovaného, tzv. zeleného rooibosu, se připraví světle žlutý nápoj. Zbarvení nálevu fermentovaného rooibosu a honeybushe je typicky červenohnědé.

Honeybush, neboli medový keř, vděčí za svůj název charakteristické medové vůni svých žlutých květů, lístků i samotného nálevu. U místních Křováků je oblíben dokonce déle, než rooibos. Stejně jako rooibos je bez kofeinu/teinu a obsahuje jen minimum taninů. V porovnání s rooibosem však bývá chuť čaje honeybush hodnocena jako plnější. Obliba jeho ovocné, nasládlé a medové chuti tedy neustále stoupá.

Čajový nálev z honeybushe vám nabídne kromě příjemné chuti také celou řadu zdraví prospěšných látek, a to díky obsahu velkého množství minerálů (především fluoru, vápníku, hořčíku, zinku a železa), vitamínů (zvláště vitamínu C), stopových prvků a antioxidantů. Obsahuje řadu fenolických sloučenin, které hrají důležitou roli při podpoře imunitního systému a ochraně těla před oxidačním stresem. Působí proti virům, bakteriím, plísním. Dále v něm najdeme pinitol, který usnadňuje odkašlávání a napomáhá hospodaření s cukrem v krvi. Honeybush tedy působí příznivě při diabetes, pomáhá snižovat hladinu tuku a cholesterolu v krvi. Upravuje menstruační cyklus a snižuje riziko osteoporózy.

Příprava čaje honeybush je velmi jednoduchá. Stačí jedna čajová lžička na šálek, zalít horkou vodou a nechat 5 minut louhovat. Honeybush si skvěle vychutnáte také jako icetea, pokud ho nalijete do sklenice plné kostek ledu. Nápoj můžete také upgradovat přidáním kompotovaného či čerstvého ovoce.

V Japonsku je prý honeybush často v aktovkách mnoha dětí, které jeho variace s ovocem hojně popíjejí ve škole. Neobsahuje kofein, není přeslazený jako limonády a fluor a vápník v něm obsažený pomáhá zdravému vývoji jejich zubů a kostí.

Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *